Giro del Trentino: Clasificación General final

Results powered by ProCyclingStats

Pos. Rider Team Time
1  NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 17:49:11
2  SANTAMBROGIO Mauro Vini Fantini 0:21
3  BOUET Maxime AG2R La Mondiale 0:55
4  ARU Fabio Astana Pro Team 1:16
5  WIGGINS Bradley Sky Procycling 1:40
6  NIEMIEC Przemyslaw Lampre – Merida 1:45
7  PIRAZZI Stefano Bardiani Valvole – CSF Inox 2:15
8  EVANS Cadel BMC Racing Team 2:18
9  LOCATELLI Stefano Bardiani Valvole – CSF Inox 3:05
10  ROLLAND Pierre Team Europcar 3:22
11  GARCIA FERNANDEZ Marcos Caja Rural-Seguros RGA 3:29
12  SIUTSOU Kanstantsin Sky Procycling 4:14
13  CARDOSO Andre Fernando S. Martins Caja Rural-Seguros RGA 4:18
14  DYACHENKO Alexandr Astana Pro Team 4:22
15  ROVNY Ivan Ceramica Flaminia – Fondriest 4:49
16  ROSA Diego Androni – Venezuela 5:00
17  REBELLIN Davide CCC Polsat Polkowice 5:15
18  BUTLER Chris Champion System Pro Cycling Team 5:28
19  BASSO Ivan Cannondale Pro Cycling Team 5:48
20  KONIG Leopold Team NetApp – Endura 6:45
21  PELLIZOTTI Franco Androni – Venezuela 7:09
22  TIRALONGO Paolo Astana Pro Team 7:12
23  PARDILLA BELLON Sergio Team MTN Qhubeka 7:53
24  KESSIAKOFF Fredrik Astana Pro Team 7:57
25  RUBIANO CHAVEZ Miguel Angel Androni – Venezuela 9:47
26  MONSALVE Yonathan Vini Fantini 9:52
27  WURF Cameron Cannondale Pro Cycling Team 9:54
28  TXURRUKA Amets Caja Rural-Seguros RGA 11:17
29  AGNOLI Valerio Astana Pro Team 11:36
30  SANTAROMITA Ivan BMC Racing Team 11:46
31  KANGERT Tanel Astana Pro Team 11:48
32  PANTANO GOMEZ Jarlinson Team Colombia 12:08
33  RABOTTINI Matteo Vini Fantini 13:54
34  SARMIENTO TUNARROSA Jose Cayetano Cannondale Pro Cycling Team 14:35
35  SCARPONI Michele Lampre – Merida 16:24
36  CATTANEO Mattia Lampre – Merida 17:51
37  SERPA PEREZ Jose Rodolfo Lampre – Merida 18:10
38  DE LA CRUZ MELGAREJO David Team NetApp – Endura 18:40
39  DUPONT Hubert AG2R La Mondiale 19:07
40  MEINTJES Louis Team MTN Qhubeka 19:30
41  RODRIGUEZ GALINDO Michael Team Colombia 20:27
42  PIEDRA PEREZ Antonio Caja Rural-Seguros RGA 21:17
43  CORTI Marco Team Colombia 25:22
44  BONGIORNO Francesco Manuel Bardiani Valvole – CSF Inox 25:31
45  DURASEK Kristijan Lampre – Merida 25:58
46  DOMBROWSKI Joe Sky Procycling 26:18
47  QUINTERO NORENA Carlos Julian Team Colombia 27:24
48  CATALDO Dario Sky Procycling 28:26
49  SANTORO Antonio Ceramica Flaminia – Fondriest 29:00
50  DUQUE Leonardo Fabio Team Colombia 30:32
51  HUZARSKI Bartosz Team NetApp – Endura 33:09
52  GASTAUER Ben AG2R La Mondiale 33:47
53  RYBAKOV Alexander Rusvelo 33:50
54  KOCHETKOV Pavel Rusvelo 33:53
55  BARTA Jan Team NetApp – Endura 34:06
56  KNEES Christian Sky Procycling 34:15
57  NISHIZONO Ryota Champion System Pro Cycling Team 34:39
58  BATTAGLIN Enrico Bardiani Valvole – CSF Inox 35:58
59  POMOSHNIKOV Sergey Rusvelo 37:01
60  FELLINE Fabio Androni – Venezuela 37:03
61  DUARTE AREVALO Fabio Andres Team Colombia 39:06
62  FERNANDEZ Ruben Caja Rural-Seguros RGA 39:10
63  RODRIGUEZ Jackson Androni – Venezuela 41:03
64  GEORGES Sylvain AG2R La Mondiale 42:42
65  SALERNO Cristiano Cannondale Pro Cycling Team 44:41
66  ARASHIRO Yukiya Team Europcar 45:00
67  MALACARNE Davide Team Europcar 45:01
68  DAL SANTO Nicola Ceramica Flaminia – Fondriest 45:04
69  ZARDINI Edoardo Bardiani Valvole – CSF Inox 45:08
70  JANSE VAN RENSBURG Jacques Team MTN Qhubeka 45:37
71  KENNAUGH Peter Sky Procycling 46:25
72  BEYER Chad Champion System Pro Cycling Team 46:30
73  FIRSANOV Sergey Rusvelo 46:51
74  KLIMOV Sergey Rusvelo 49:02
75  VANOTTI Alessandro Astana Pro Team 50:21
76  RUTKIEWICZ Marek CCC Polsat Polkowice 50:50
77  TACIAK Mateusz CCC Polsat Polkowice 51:14
78  MONGUZZI Cristiano Vini Fantini 51:35
79  HONKISZ Adrian CCC Polsat Polkowice 51:58
80  BENEDETTI Cesare Team NetApp – Endura 52:12
81  CANOLA Marco Bardiani Valvole – CSF Inox 52:50
82  AMARO Manuel Antunes Ceramica Flaminia – Fondriest 54:06
83  CERNY Josef CCC Polsat Polkowice 54:10
84  SUAREZ SUAREZ Juan Pablo Team Colombia 54:57
85  BONNAFOND Guillaume AG2R La Mondiale 55:55
86  PINOTTI Marco BMC Racing Team 55:56
87  GARZELLI Stefano Vini Fantini 56:31
88  PRONI Alessandro Vini Fantini 56:51
89  GIL MARTINEZ Tomas Aurelio Androni – Venezuela 58:21
90  OWSIAN Lukasz CCC Polsat Polkowice 58:22
91  RUSSOM ALEM Meron Team MTN Qhubeka 59:14
92  GORODNICHEV Ilya Ceramica Flaminia – Fondriest 59:55
93  MORAJKO Jacek CCC Polsat Polkowice 1:00:23
94  GRMAY Tsgabu Gebremaryam Team MTN Qhubeka 1:01:21
95  TABORRE Fabio Vini Fantini 1:01:32
96  ZANDIO ECHAIDE Xabier Sky Procycling 1:02:04
97  GóMEZ Yelko Caja Rural-Seguros RGA 1:03:30
98  BOEM Nicola Bardiani Valvole – CSF Inox 1:04:43
99  PATE Danny Sky Procycling 1:04:48
100  VAN ZYL Johann Team MTN Qhubeka 1:06:02
101  ERMETI Giairo Androni – Venezuela 1:09:02
102  FEDI Andrea Ceramica Flaminia – Fondriest 1:09:05
103  DALL’ANTONIA Tiziano Cannondale Pro Cycling Team 1:09:24
104  MATYSIAK Bartlomiej CCC Polsat Polkowice 1:10:03
105  MATZKA Ralf Team NetApp – Endura 1:10:29
106  FERRARI Roberto Lampre – Merida 1:12:22
107  JIM Songezo Team MTN Qhubeka 1:12:47
108  SCHWARZMANN Michael Team NetApp – Endura 1:13:46